Péče o děti

Péče o děti je další zcela specifickou součástí naší práce. Děti reagují na návštěvu zubního lékaře různě. Některé jsou klidné, jiné brečí už v čekárně. Zde je nesmírně důležitý přístup rodičů! Nestrašte své děti zubařem, ale raději jim popravdě vysvětlete, co se bude dít, jinak je veškerá naše snaha marná.

Jdete na prohlídku: Paní doktorka tě povozí na křesle, posvítí do pusy „sluníčkem“ ( světlo ), spočítá a pofouká zoubky a jestli budeš šikovný/á, dostaneš od nich dáreček…

Jdete na opravu kazu: Hlavně neříkat „ neboj, nic se nebude dít, jen se na tebe podívají “. Spíše je nutno jej na zákrok připravit a opakovaně v klidu doma vysvětlovat, že má v zoubku „chrobáčka“, kterého  je potřeba „vyhnat“, že se bude používat savka ( „vysavač do pusy “ ), který má sestřička, na zoubku paní doktorka „zabrní“ ( vrtačka ), zoubek se umyje ( voda ) a dá se do něj „hvězdička“ ( výplň ). Že to sice bude chvilku nepříjemné, ale když bude hezky spolupracovat, bude to rychle hotové. A nakonec samozřejmě dáreček…

Jdete na extrakci ( vytažení zoubku ): Máš v pusince hodně nemocný zoubek, který už nelze zachránit. Zoubek se uspí, dostaneš malou „včeličku“ ( anestezie – znecitlivění ), chvilku to bude nepříjemné a pak už nic neucítíš. Zoubek se odstraní, vezmeme si jej domů a „zoubková víla“ ti za něj něco přinese…atd.

Pokud dítěti vznikne kaz a zub se musí opravit nebo dokonce už extrahovat ( vytáhnout ) – není to vina vašeho dítěte, ale vždy rodiče, protože rodiče mají minimálně do 15 let dětem zuby dočišťovat – viz.  prevence – dentální hygiena.

První návštěva u stomatologa je vhodná již u půlročního dítěte nebo když se prořeže první zoubek. Zezačátku jde spíše o zvykání si na stomatologické prostředí a získání prvních informací o péči o dětské zuby.